ابتکار در کارآموزشی
شناخت ذهن و عملکرد آن

برنامه درسی مارپیچی(Spiral Curriculum)

گروه حمایتی برای رسیدن به موفقیت

برنامه درسی مارپیچی یک رویکرد آموزشی است که در سال 1960 توسط دانشمند حوزۀ روانشناسی شناختی یعنی جروم برونر (Jerome Bruner) مطرح گردید. دانشمندی که سهم مهمی در زمینۀ تدریس و یادگیری داشته است.

بر اساس برنامه درسی مارپیچی، آموزش از موضوعات کلی به موضوعات جزیی تری صورت می پذیرد.

بر اساس این رویکرد یادگیرنده به طور مداوم با مفاهیم مشخص در طول محتوا یا دورۀ آموزشی سروکار دارد و اینگونه نیست فقط در ابتدا و یا در یک قسمت درس یا دوره آموزشی مطرح شود بلکه با مرور یک مفهوم در طول دوره عمق و ابعاد یاد گرفته خواهد شد. بدین ترتیب از فراموشی سریع جلوگیری خواهد شد.

سه اصل کلیدی برای برنامه درسی مارپیچی

چرخشی بودن: دانش آموزان باید در طول دوران یادگیری خود چندین بار به همان موضوع برگردند.

عمیق شدن تدریجی. هر زمان که دانش آموز به مفهوم یا موضوع مورد نظر برگشت می کند باید در سطح عمیق تری یاد بگیرد و پیچیدگی بیشتری را جستجو کند.

دانش پیشین. از دانش قبلی دانش آموز باید هنگام بازگشت موضوعی استفاده شود تا پایه های اطلاعاتی خود را بخوبی بسازند.

اشتباهات و بن بست ها

برونر نگران اشتباهات نبود. در واقع، این برنامه درسی را روشی مناسب برای یادگیری دانش آموزان می دانست. بنابراین، اشتباهات و بن بست ها پذیرفته شده بود.اشتباهات نباید باعث شرمندگی شود، بلکه تغییر مجدد فرضیه ها و تحقیق مداوم، روشی مهم برای یادگیری است، و برنامه درسی مارپیچی را تقویت می کند

اکنون که با مفهوم برنامه درسی مارپیچی آشنا شدید، به مثال مختصری از چگونگی ایجاد یادگیری با آن اشاره می شود. شما با موضوع بسیار ساده برای دانش آموزان جوان تر شروع می کنید، مانند شناسایی و طبقه بندی کردن حیوانات.

اولین نقطه، طبقه بندی و تشخیص شباهت ها و تفاوت ها در هر کدام از آنها است. سپس، دانش آموزان شروع به آشنایی با زیستگاه های هر حیوان و رفتارهای فردی آنها خواهند کرد. سرانجام، آنها آناتومی و فیزیولوژی شان را مطالعه می کنند.

یادگیری بسیار آسان است. با مطالعه دربارۀ زیستگاهها، آنها به مفاهیمی که قبلاً آموخته اند روی می آورند تا بتوانند آنچه را که قبلاً می دانستند با آنچه تازه آموخته اند، ارتباط دهند. بنابراین، آنها واقعا می تواند آنچه که در حال مطالعه هستند را درک کرده و برای دانستن بیشتر، کنجکاوتر خواهند بود.

مثالی برای برنامه درسی مارپیچی
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

سلام، این یک دیدگاه است.
برای شروع مدیریت، ویرایش و پاک کردن دیدگاه‌ها، لطفا بخش دیدگاه‌ها در پیشخوان را ببینید.
تصاویر نویسندگان دیدگاه از Gravatar گرفته می‌شود.

1
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x