عزت نفس-حرمت نفس
خودشکوفایی

پرورش و تقویت احساس ارزشمندی درونی(Self-esteem)

احساس ارزشمندی درونی(Self-esteem) بی قید و شرط

آنچه در این مقاله از سایت مستر تیچرخواهید خواند به اختصار:

سوالاتی پیرامون عزت نفس و احساس ارزشمندی درونی

احساس ارزشمندی درونی بی قید و شرط چیست؟

چهار راهکار برای پرورش و تقویت عزت نفس

اگر همه ما عزت نفس بدون قید و شرط را در خود پرورش دهیم ، دنیا چگونه خواهد بود؟

اگر می دانستید که لایق بهترین ها ی خود هستید ، جرات انجام چه کاری را پیدا می کنید؟

اگر عزت نفس شما در معرض خطر قرار نگیرد ، جرأت انجام چه رویایی را دارید؟

اگر می دانستید که از قبل لایق و سزاوار هستید ، دیگر از انجام چه کاری دست می کشید؟

عزت نفس، باور و اعتقادی است که فرد، دربارهٔ ارزش و اهمیت خود دارد. حرمت نفس را می‌توان با عوامل مختلف توضیح داد از جمله فردی که حرمت نفس دارد معتقد است که انسان مقدّس است و به دلیل این مقدّس بودن نمی‌توان او را قربانی اعتقادهای دیگران کرد، عامل بعد اینکه همهٔ انسان‌ها با هم متفاوتند؛ یعنی بین افراد مختلف با نژادها و قومیت‌های مختلف هیچ فرقی وجود ندارد و همین‌طور انسان‌ها با هم برابرند.

وبسایت مستر تیچر

4 راهکار برای پرورش و تقویت احساس ارزشمندی درونی​

حمایت کننده

خودت را بشناس!

 بسیاری از ما برای احساس شایستگی تلاش نمی کنیم ، زیرا از اشتباهات گذشته خود عصبانی هستیم. بخشش شامل تصدیق و پذیرفتن آنچه اتفاق افتاده است. پذیرش باعث می شود که خود و دیگران را سرزنش نکنیم و به ما امکان حرکت رو به جلو را می دهد.

عزت نفس
حمایت کننده

خودت باش !

من فکر می کنم بسیاری از ما با کم ارزش بودن و احساس عدم شایستگی دست و پنجه نرم می کنیم زیرا فکر می کنیم مشکلی برای ما پیش آمده است و از پذیرفتن خودمان همان گونه که هستیم خودداری می کنیم. به ما گفته شده است که باید بدن ، لباس ، شغل یا حتی شخصیت خود را تغییر دهیم تا قابل قبول باشد .
برای خود بودن ببینید آیا می توانید افکاری را که درباره طرز تفکر متفاوت و اینکه احساس و نگاه متفاوت دارید ، رها کنید. در عوض ، روی چیزهایی که در مورد خودتان دوست دارید تمرکز کنید. با گذشت زمان ، شروع به پذیرفتن عجیب و غریب های خود کنید (خنده بی دست و پا ، لبخند کج و معوج ، روش غیرمعمول تفکر درباره چیزها و…).
از طریق این پذیرش ، شما تصدیق می کنید که درست همانطور هستید که لایق هستید و بهترین خود در جهان هستید

موفقیت در آینده
حمایت کننده

برای خودت زندگی کن !

وقتی زندگی ناخوشایند می شود ، بسیاری از ما در مواقع چالش خود را رها می کنیم. ما دچار انتقاد شدید از خود می شویم که فقط احساس بدتری در ما ایجاد می کند. در حقیقت آنچه که هنگام گذراندن یک دوران دشوار به آن نیاز داریم این است که کسی بگوید “من شما را می درک می کنم. من اینجا هستم .” به تعبیری دیگر همان حس همدردی در سختی ها و مشکلات
ما می توانیم این کار را برای خود انجام دهیم!

راهکار پرورش حرمت نفس
حمایت کننده

با افرادی که حمایتت می کنند ارتباط داشته باش!

عدم وجود احساس ارزشمندی درونی می تواند احساس انزوا و تنهایی در ما ایجاد کند. وقتی فکر می کنیم مشکلی برای ما پیش آمده است ، تمایل داریم که از روابط خود دور شویم و این انزوا فقط این احساس را در ما تشدید می کند. دانستن اینکه ما درچالش های زندگی و دردهای خود تنها نیستیم را به ما یادآوری می کند. ارتباط با افرادی که حمایت می کنند به ما کمک می کند تا با انسانیت و احساس ارزشمندی خود را بهتر درک کنیم.

همه چیز در قلب گل رز نهفته است

مستر تیچر

مقاله های مشابه دیگر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x